Medient Kulak Burun Boğaz
Orta Kulak Enfeksiyonu

Orta Kulak Enfeksiyonu

Orta Kulak Enfeksiyonu

Orta kulak, kulak zarı ve çekiç, örs, özengiden ibaret dış kulak yolu ve iç kulak arasında kalan bölümdür. Genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonucu kulak zarının iltihaplanması veya orta kulak boşluğunun iltihaplanarak ağrıya, akıntıya ve işitme kaybına yol açması bir orta kulak enfeksiyonu olarak değerlendirilir.

Muayenede kulak zarının hiperemik olduğu veya orta kulak tarafından itilircesine ödemli olduğu göze çarpar. Hasta şiddetli bir kulak ağrısından şikayetçidir. Bazı durumlarda iltihabi dönemin özelliğine göre kulak zarı yırtılır ve iltihaplı orta kulak sıvısı dış kulak yoluna akar. Zaman zaman kötü kokulu bir akıntı olabilir.

Tanısı kesinleşince uzman hekim tarafından verilen tedavi sonrası ağrı kaybolur, akıntı durur, zar sedefi beyaz renge bürünür ve daha önce akıntı nedeniyle yırtılan zar kolayca eski sağlıklı dönemine döner. Bu safhaya  Akut Otitis Media denir. Ancak Otitis Media 3 ay ve üzerinde bir süre devam ederse  Kronik Otitis Media adını alır.

Kronikleşen orta kulak iltihabı işitmede azalmaya, akıntının süreğen hale gelmesine ve kemikçiklerin erimesine sebep olabileceğinden “timpanoplasti “ adı verilen kulak operasyonu ile kronikleşen  iltihabı ortadan kaldırmayı  ve işitme kaybını engellemeyi  sağlayıcı bir  operasyon gerekli olur.